Drukuj Drukuj

Historia parafii

Do końca lat 80 – tych Tarło należało od Parafii św. Anny w Lubartowie. Ówczesne władze nie pozwalały na budowę obiektów sakralnych. Znaleziono więc sposób na ominięcie tego utrudnienia. Mieszkanka Tarła – Teresa Budzyńska w kwietniu 1980 roku uzyskała pozwolenie na budowę suszami tytoniu. Po kilku dniach przygotowań, na jej placu zaczęła powstawać kapliczka, która pozornie była suszarnią tytoniu. W związku z zaistniałą sytuacją władze wszczęły dochodzenie. Przesłuchiwani mieszkańcy twierdzili, że budynek, którym się interesowano jest suszarnią tytoniu. Nakazano jednak przeznaczyć go na inne cele. W czasie uroczystości poświęcenia pól wikariusz – ks. Jan Świć odprawił Mszę Świętą i poświęcił budynek.

Budowę kompleksu sakralnego obejmującego kościół oraz plebanię (zaprojektowane przez arch. Bieleckiego i Pietrzaka z Lublina) rozpoczął w roku 1985 ks. Tadeusz Józefczak. W roku 1989 budowę ukończył ks. Wojciech Hałys. 15.05.1989 r. Świątynia została uroczyście pobłogosławiona przez bpa Ryszarda Karpińskiego, a bp Bolesław Pylak utworzył Parafię w Tarle. Po sfinalizowaniu prac wykończeniowych 27.05.1996 r. kościół został dedykowany również przez bpa Ryszarda Karpińskiego.

Aktualnie parafia liczy ok. 1400 wiernych i obejmuje swoim zasięgiem miejscowości: Tarło, Tarło-Kolonia i Górka Lubartowska. Od 20 sierpnia 2023 r. proboszczem parafii jest ks. Paweł Tomaszewski.