Boże Ciało: Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem ruchomym. Obchodzimy je w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Święto to zostało ustanowione w XIII w przez papieża Urbana VI w odpowiedzi na objawienie Św. Julianny z Cornillon i w rok po cudzie w Bolsenie, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić. W Polsce po raz pierwszy święto to wprowadził w 1320 roku w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Upłynęło kolejnych 100 lat, zanim stało się powszechne w całym kraju. Od XV w włączono do obchodów uroczystą procesję z Eucharystią.

W naszej kaplicy też wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy usytuowanych na terenie Górki Lubartowskiej. Ołtarze zostały zrobione przez poszczególnych parafian. Na przedzie niesiony był krzyż za nim obrazy, feretrony, chorągwie, ministranci, dzieci pierwszokomunijne, dzieci które sypały kwiatki i dzwoniły dzwoneczkami oraz kapłan z Najświętszym Sakramentem pod baldachimem, który nieśli strażacy. Na końcu procesji szli wierni. Kolejno podchodziliśmy do każdego ołtarza gdzie został przez kapłana odśpiewany fragment Ewangelii tematycznie związany z Najświętszym Sakramentem. Boże Ciało przypomina Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W ten sposób przypominamy sobie jeszcze raz to wszystko , co wydarzyło się w Wielki Czwartek. Tak radośnie uwielbiamy Boga, dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie procesji kapłan udzielił wiernym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem.

Święto Ciała i Krwi Pańskiej ma swą oktawę. Podczas oktawy wierni wraz z księdzem w procesji obchodzą kościół dookoła. W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała święcone są wianuszki z ziół, polnych kwiatów splecione z roślin oraz błogosławieństwo dzieci. 

 

Fotorelacja z uroczystości Bożego Ciała w Górce Lubartowskiej

 

Nabożeństwa

Niedziele i święta
Tarło - godz. 8:00 i 11:00
Górka Lubartowska - godz. 9:30

Dni powszednie - lato
Tarło - godz. 7:00 lub 18:00
Górka Lubartowska - godz. 17:00

Dni powszednie - zima
Tarło - godz. 7:00 lub 17:00
Górka Lubartowska - godz. 16:00

Nabożeństwa okresowe

Roraty
dni powszednie o godz. 7:00

Droga Krzyżowa
piątki o godz. 16:30

Majówka (maj)
dni powszednie o godz. 18:00
niedziele i święta po Mszy o godz. 11:00

Różaniec (październik)
dni powszednie o godz. 17:00
niedziele i święta po Mszy o godz. 11:00

Kontakt

Parfia p.w. NMP Matki Kościoła w Tarle
Kolonia Tarło 96A
21-104 Niedźwiada

 tel. (0-81) 851 42 23
e-mail: w.koczwara@diecezja.lublin.pl

 Rachunek bankowy:
Bank Spółdzielczy w Parczewie
04 8042 0006 0713 4409 2000 0010